Strona Prowincji oo. Karmelitów

Parafia Narodzenia NMP

w Baborowie

Strona główna

Odpust NMP Królowej Szkaplerza Świętego i Karmelitański Dzień Jedności

 Dnia 16 lipca, w naszej Parafii przeżywaliśmy naszą największą patronalną uroczystość związaną z objawieniem NMP., kiedy to w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku w odpowiedzi na błagania o ratunek dla zakonu, które zanosił nasz święty karmelita, generał Szymon Stock, ofiarowała Szkaplerz święty jako znak swej pomocy i opieki. To właśnie w ten szczególny dzień, gdy Najświętsza Panienka nazwała karmelitów swoimi Braćmi i obiecała w pierwszą sobotę po śmierci, że kto będzie nosił Jej szkaplerz i naśladował Jej cnoty, Ona wprowadzi do raju, my karmelici – Bracia Najświętszej Maryi Panny uroczyście świętujemy po dziś dzień pamiątkę tego wydarzenia.


Również w Baborowie odbyły się z tej racji szczególne przygotowania, czyli Triduum poprzedzające naszą uroczystość, oraz sam dzień 16 lipca, na który przybyli prawie wszyscy kapłani z naszego dekanatu. Uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.00, przewodniczył i kazanie wygłosił, wielki miłośnik naszego zakonu, dziekan naszego dekanatu: ks. Sebastian Krzyżanowski, który w sposób ujmujący właśnie w kazaniu, przedstawił historię naszego zakonu oraz sylwetki wielkich świętych Karmelu. Tego dnia nie brakowało osób, którzy przyjęli Szkaplerz Święty i obrali sobie Maryję za swoją umiłowaną Matkę.


Po uroczystej sumie odpustowej, o godz. 14.00 rozpoczął się Karmelitański dzień Jedności w którym do wspólnego świętowania zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy Baborowa i okolic, a także zaproszeni goście. Na placu przed klasztorem nie brakowało smakowitych grillowanych wędlin czy bigosu, na scenie zaś do wspólnej zabawy zapraszali zaproszeni artyści tacy jak: zespół kabaretowy „Trutnie” z Zakopanego, zespół ewangelizacyjny „New Live’m,” czy choćby artyści „Piwnicy pod Baranami” z Krakowa. Poza tym czas urozmaicali strażacy i policjanci którzy ukazywali widzom na czym polega ich praca. Atrakcyjna przy tym mogła być dla dzieci i młodzieży możliwość nie tylko oglądnięcia wozu strażackiego, ale nawet zajęcie miejsca przy kierownicy takiego auta. Ciekawym występem był również pokaz siły Pana Michała Tichanowa – vice mistrz Polski strongmenów, który do swoich zmagań z ciężarami zaprosił odważnych gości, a kilku z nich chętnie wezwanie podjęło. Oczywiście jak co roku nie zabrakło wywołującej wielkie emocje loterii fantowej, która mogła się odbyć dzięki uprzejmości i ofiarności sponsorów. W tym roku szyki i zabawę popsuła nieco pogoda, która część mieszkańców wystraszyła, lecz zapewne ten kto przybył na pewno nie żałuje i czeka z niecierpliwością na kolejne tak ubogacające i religijnie i kulturowo wydarzenie w naszym mieście.

Ratujmy Józefka!